Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vítkovice nevyplatily mzdy, kvůli velkému objemu zakázek. Odbory s tím souhlasí

Ekonomika

  17:21
PRAHA - Máme tolik zakázek, že jsme museli výplaty posunout, zní ze strojírenské skupiny. Dopředu se dohodlo s odbory.

Podnikatel Jan Světlík. foto: Lidové noviny

Na přelomu srpna a září bychom měli být plně stabilizovaní. Ona optimistická slova použil v rozhovoru pro Hospodářské noviny Libor Witassek, šéf holdingu Vítkovice Machinery Group. V uplynulém roce musela strojírenská skupina řešit poměrně závažné ekonomické problémy, které vyústily v úpadek čtyř firem z holdingu.

Zdálo by se, že to nejhorší má jeden z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji za sebou. Je však otázkou, s jakým pocitem si ona slova vykládají zaměstnanci. Jak se ukazuje, ti v uplynulém týdnu nedostali v řádném termínu vyplaceny mzdy.

Alespoň ti, kteří pracují ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery, jež patří k hlavním tahounům celé skupiny a je považována za jednu ze zdravých částí holdingu. Podle vedení firmy jde jen o odklad termínu výplat, za který může zvýšený objem zakázek.

„Zdůrazňuji, že Vítkovice Heavy Machinery na mzdy i odvody mají, ale posun si sjednaly, aby za situace, kdy mají velký objem zakázek, primárně profinancovaly zvýšenou výrobu, která nese firmě další peníze,“ uvádí mluvčí firmy Eva Kijonková.

Odbory souhlasí

Současnou situaci vedení firmy dopředu dohodlo s odbory. „Odbory samozřejmě vidí, že produkce roste, a chápou to jako racionální krok ve prospěch celé firmy, a proto také na časový posun přistoupily. Vedení firmy jim za to děkuje,“ upřesňuje Kijonková.

Mzdy by měli zaměstnanci získat už příští týden. Dle informací LN je termín výplat z 15. května přesunut v případě dělnických profesí na 25. května a v případě technicko-hospodářských pracovníků na 30. května.

„Informoval jsem se u kolegů. Odbory o tom vědí a nebyly proti,“ uvádí šéf Odborového svazu Kovo Jaroslav Souček. Situace tedy není až tak dramatická, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jenže okolo výplat ve Vítkovicích stále zůstávají otázky. Sám Souček tvrdí, že se potíže týkají i jiné firmy ze skupiny.

„Ve společnosti Vítkovice Power Engineering došlo po projednání s odbory k odložení platby mezd. Je ale garantováno, že koncem příštího týdne budou mít zaměstnanci platby na účtech,“ vysvětluje Souček. Power Engineering neboli VPE je naopak těžce zkoušenou částí holdingu.

Mělo jít o společnost, která bude umět po celém světě stavět elektrárny „na klíč“. Její první projekt v Turecku – elektrárna Yunus Emre – ale skončil nezdarem. A nyní její budoucnost řeší i česká vláda. Především proto, že na její stavbu půjčila státní exportní banka 11,7 miliardy korun.

Důležité je, že VPE se i zásluhou tureckého fiaska dostala do insolvence. Jakékoliv problémy firmy mohou být velmi citlivé především pro její věřitele, kteří jí povolili reorganizaci.

V rámci ní může být zachován běh společnosti s tím, že bude postupně umořovat své dluhy. Potíže s výplatami, pokud k nim skutečně dochází i ve VPE, mohou pro některé banky znamenat zásadní zlom. Zvlášť pokud by měly dále eskalovat.

Další důvod

Šéf odborů Souček navíc nabízí i jinou příčinu opožděných plateb. Zatímco Heavy Machinery má podle lehce parafrázovaného oficiálního vyjádření tolik zakázek, že nestíhá platit zaměstnancům, ve druhé jmenované společnosti zdůvodnili posunutí výplat jinak.

„Jsou tam problémy s převodem deviz na koruny,“ říká Souček s tím, že takové má alespoň informace od kolegů z Vítkovic. Dodejme, že podle posledních zpráv zveřejněných v insolvenčním rejstříku se situace VPE horší každým měsícem. Společnost prodělává desítky milionů korun měsíčně a nedaří se jí získat nové zakázky.

Čínský investiční fond by mohl vstoupit do koncernu Vítkovice

Přesto je třeba říct, že Vítkovice svou finanční pozici znatelně vylepšily. Jak jejich šéf Libor Witassek upozornil, za první kvartál letošního roku vykázaly provozní zisk 70 milionů korun.

„V čistém zisku bychom chtěli být v červenci. Za celý rok předpokládáme tržby 8,4 miliardy korun, provozní zisk před odpisy minimálně 500 milionů a čistý 250 až 300 milionů,“ říká Witassek.

Zároveň se jako o východisku pro Vítkovice čím dál tím častěji hovoří o možném vstupu finančního či strategického investora. A jak už to u českých firem bývá poslední dobou zvykem, ve všech pádech se skloňuje Čína.

Ještě nedávno padalo jméno společnosti CEFC. Jak ale v Pekingu prozradil ministr průmyslu Jiří Havlíček, nyní o vstupu do Vítkovic uvažuje investiční fond čínské banky ICBC. Ten nyní zkoumá, jak na tom Vítkovice jsou.

Autor: