8. února 2010 19:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vláda má další řešení, jak dostavět dálnici D11

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ministr dopravy Gustav Slamečka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Gustav Slamečka. | foto: ČTK

PRAHA Vláda se přiklonila k dohodě se statkářkou Ludmilou Havránkovou. Její pozemky potřebuje pro dostavbu dálnice D11 u Hradce Králové. Farmářce stát nabídne výměnu tří hektarů jejích pozemků za jiné tři hektary a do dlouhodobého pronájmu dalších 130 hektarů.

Příslušné smlouvy musí být ale kabinetu předložené do 23. dubna, jinak zahájí kroky k vyvlastnění. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to řekl premiér Jan Fischer.

Ministři měli na stole obě varianty dalšího postupu, tedy dohodu s Havránkovou i vyvlastnění. Pokusit se ještě o dohodu podle Fischera kabinet musel. "Vláda schválila harmonogram, ale pokud se dohoda nepodaří, zahájíme proces s uplatněním zákona o vyvlastnění," uvedl předseda vlády.

Ministerstvo dopravy a ministerstvo zemědělství mají nyní za úkol pro výměnu a pronájem pozemků připravit smlouvy.

Ekonomičtí ministři již v prosinci na své poradě podpořili návrh, podle kterého by měl stát získat od Havránkové pouze tři hektary místo původně plánovaných deseti. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž posunulo dálniční sjezd asi o kilometr dál. Havránková by dostala pozemky v sousedství.

V roce 2008 se několikrát zdálo, že patnáctiletý spor o pozemky bude mít brzké řešení. Vláda Mirka Topolánka v říjnu doporučila výměnu 253 hektarů z Pozemkového fondu ČR za deset hektarů statkářky. Transakci mělo mimořádně provést ministerstvo zemědělství, Havránková tehdy návrh uvítala. Stát však nakonec od tohoto řešení ustoupil.

Přístup státu k jednání s farmářkou kritizoval nedávno královéhradecký primátor Otakar Divíšek. Podle něj se o aktuálních návrzích Havránková dozvídá pouze z novin.

Stavba dálnice D11 zatím v roce 2006 skončila tři kilometry před Hradcem Králové před nevykoupenými pozemky.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz