Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vláda posvětila rozpuštění sněmovny

Ekonomika

  10:44
PRAHA - Vláda Mirka Topolánka dnes podle očekávání vyslovila souhlas s poslaneckým návrhem ústavního zákona, který zkracuje funkční období nynější Poslanecké sněmovny. Dnes také začíná svá jednání "druhý" premiér Jan Fischer, který hledá ministry pro svou úřednickou vládu.

Zleva ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, premiér Mirek Topolánek a ministr životního prostředí Martin Bursík na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Na programu bylo hlasování o nedůvěře vládě. foto: ČTK

Topolánkův kabinet tak učinil další formální krok na cestě ČR k předčasným parlamentním volbám, které by se měly podle dohody politických stran konat na počátku října.

"Je to nejméně špatné ze všech špatných řešení, jejichž příčinou je vyslovení nedůvěry vládě v průběhu českého předsednictví," řekl novinářům k rozhodnutí kabinetu ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).

Návrh, pod který se podepsali šéfové sněmovních klubů ODS, ČSSD a Strany zelených Petr Tluchoř, Bohuslav Sobotka a Přemysl Rabas, počítá formálně s předčasnými volbami nejpozději 15. října. Volby, které rozhodnou o novém složení sněmovny po posledním patu mezi levicí a pravicí, musí vyhlásit prezident Václav Klaus.

Část lidovců proti
Proti jednorázové změně ústavy kvůli předčasným volbám se staví část lidovců. "Když se vyvolá krize, tak se kvůli tomu nemění základní zákon státu, kterým je ústava," řekl lidovecký ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Před speciálním zákonem o předčasném rozpuštění sněmovny, který označují za znásilnění ústavy, dávají lidovci přednost senátní novele ústavy.

"Dokážu pochopit ústavní právníky, kteří mají s tím řešením problém. Na druhé straně - kdybychom šli cestou tří neúspěšných pokusů o vyslovení důvěry vládě jako cestě k předčasným volbám, tak bychom prodloužili nestabilitu v zemi," řekl novinářům ministr životního prostředí Martin Bursík (Strana zelených).

Vzhledem k volebnímu zákonu, který jako dny voleb uvádí pátek a sobotu, by bylo po schválení navrženého ústavního zákona povinností prezidenta vyhlásit volby tak, aby se konaly nejpozději v pátek 9. a v sobotu 10. října.

Inspirace rokem 1998
Zároveň návrh zákona obsahuje ustanovení, které krátí lhůty upravené volebním zákonem. Lhůta pro vyhlášení voleb do sněmovny se tak zkracuje z 90 na 60 dnů před konáním voleb. Zkrácení se týká také ustavení okrskových a zvláštních volebních komisí a podávání kandidátních listin ze 66 na 44 dnů.

Norma míří do jednání vlády s doporučením legislativní rady ke schválení. Dostatečnou podporu by podle předběžných dohod stran mohl zákon získat i ve sněmovně a Senátu. S řešením vládní krize souhlasí i prezident Václav Klaus, minulý týden jmenoval Jana Fischera premiérem překlenovací úřednické vlády.

Předkladatelé ústavního zákona se inspirovali normou, kterou byla sněmovna rozpuštěna v roce 1998. "Volební období Poslanecké sněmovny zvolené v roce 2006 skončí v roce 2009 dnem voleb do Poslanecké sněmovny, které se budou konat do 15. října 2009," uvádí návrh, jak je zveřejněn na sněmovním webu. Předloha má ale i své kritiky, kteří míní, že nejde o ústavně čistý postup.

Autor: