8. února 2010 19:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila východiska z krize, zelení jsou proti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota. | foto: ČTK

PRAHA Vláda schválila vládní "exit strategy", tedy návrhy, jak postupovat při odeznění nynější ekonomické krize. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Jan Fischer.

Dokument vychází z toho, že vláda podmiňuje obnovení zdravého ekonomického růstu zdravými veřejnými financemi, tedy snižováním jejich deficitu.

Vládní materiál počítá například s konsolidací veřejných rozpočtů, vyššími daněmi nebo s bojem proti korupci. Vláda mimo jiné navrhuje změnit z dočasných na trvalá hlavní opatření v úsporném balíčku ministra financí Eduarda Janoty. Například nemocenská by tak už napořád zůstala na 60 procentech vyměřovacího základu. Dávky by se sice neměly snížit, ale nebudou se také zvyšovat. Výjimkou budou jen takové dávky, u kterých to nařizuje zákon.

Více čtěte:

Vyšší by zůstala i daň z nemovitostí a spotřební daně. Sazby daně z přidané hodnoty by setrvaly na deseti a 20 procentech. Nově by vzniklo druhé pásmo daně z příjmů fyzických osob ve výši 25 procent.

Materiál kritizovaly odbory i zaměstnavatelé. Vláda jej nakonec koncipovala jako odkaz dalším vládám a se sociálními partnery a shodla na 38 krátkodobých protikrizových opatřeních. Ta vláda dnes schválila, ovšem s výhradami ministrů za Stranu zelených. Ti dokonce uvedli, že nebudou plnit úkoly související s opatřeními, které byly dohodnuté s tripartitou.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška vládní rozhodnutí označil za vítězství průmyslové lobby. Zelení se podle něj v tomto týdnu rozhodnou, zda za stávající situace má smysl, aby jimi nominovaní ministři zůstali ve vládě. K opatřením patří například zlepšení podnikatelského prostředí, snížení administrativní náročnosti podnikání, modernizace elektrárny Prunéřov, dostavba Temelína či výstavba jezů na Labi.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz