14. června 2010 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda schválila změny v zařazení do platových tříd

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda dnes schválila změny v zařazení do platových tříd. Tisícům lidí se tak mohou od října změnit platy. Vyplývá to z údajů zveřejněných na portálu vlády. Podle premiéra Jana Fischera, který o schválení materiálu informoval po zasedání vlády, je schválený materiál završením tříleté práce.

Například u sanitářů se rozšíří platové třídy o jednu, ze druhé až čtvrté na druhou až pátou. Podobně u zdravotnických záchranářů zmizí u rozmezí platových tříd to nejnižší. Místo osmé až jedenácté budou brát plat podle mzdových tarifů v deváté až jedenácté.

To však nejsou jediné profese, kterých se schválené nařízení dotkne. Třeba lidé ucházející se na úřadech nebo ve veřejných institucích o pozici finančního referenta budou muset počítat s tím, že jim bude nabídnut platový tarif v rozmezí sedmé až dvanácté třídy místo současných osmé až dvanácté.

Nově se také v katalogu prací ve veřejných službách a správě objeví pracovní místa kaplanů a vychovatelů ve vězeňské službě. Zmizí naopak pracovníci pro vzdělávání a certifikaci v oblasti bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.

Navržené změny reagují na odlišný způsob provádění některých prací, odůvodnila změny Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které nový katalog připravilo. "Navržené změny rovněž souvisejí se zvyšováním kvalifikační náročnosti prací, například u zdravotnických pracovníků," dodala.

Z katalogu prací se podle navržených změn také vyčlení ta část, kterou se stanovilo zařazení prací vykonávaných vojáky z povolání. Změny reagují na odlišný způsob provádění některých prací. Například jde o elektronizaci veřejné správy, zvyšování kvalifikační náročnosti prací a podobně.

Nepočítá se přitom s potřebou dodatečného navýšení prostředků na platy; případné úpravy zařazení do platových tříd se budou realizovat v rámci prostředků na platy, které už byly na tento rok přislíbeny.

Zařazení prací do platových tříd, u kterých nedošlo ke změně podmínek jejich výkonu, se ani v jednom z katalogů proti původnímu stavu nemění.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz