22. února 2010 19:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vláda zavře státní podnik MEZ Mohelnice, propustí stovku lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Svářeč - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svářeč - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Vláda schválila zrušení a likvidaci státního podniku MEZ Mohelnice, který se v Mohelnici na Šumpersku zabývá strojírenskou výrobou a zaměstnává zhruba stovku lidí. Novinářům to řekl mluvčí vlády Roman Prorok.

Návrh na likvidaci MEZ Mohelnice ministerstvo průmyslu a obchodu zdůvodnilo špatnou ekonomickou situací tohoto státního podniku, kterou loni umocnila hospodářská krize.

"Objem výroby státního podniku MEZ Mohelnice poklesl v průběhu roku 2009 o polovinu oproti roku 2008 a bylo nutno výrazně snížit počet pracovníků.

Návrat k plnému výkonu v blízkém období není reálný a další prodlužování činného stavu podniku by již znamenalo pouze neproduktivní ztráty a zvyšování nákladů," sdělil mluvčí MPO Pavel Vlček.

Uvedení podniku do likvidace je nyní podle MPO nejvhodnějším postupem. Má se tak zabránit ekonomickým ztrátám a zároveň zhodnotit majetková podstata podniku.

Šumpersku patří na žebříčku okresů s nejvyšší nezaměstnaností sedmé místo.

Míra nezaměstnanosti na Šumpersku v lednu vzrostla ve srovnání s loňským prosincem o půl procentního bodu na 15,1 procenta. Na začátku letošního roku bylo na Šumpersku evidováno 9422 uchazečů o zaměstnání.

Výrobní program státního podniku MEZ Mohelnice tvoří stroje pro výrobu a opravu elektromotorů, převodovky a stroje pro různé použití.

Vláda už loni na podzim schválila návrh MPO na likvidaci státního podniku Brněnské papírny, který tehdy zaměstnával 160 pracovníků a kvůli hospodářské krizi se dostal do ekonomických potíží. Zaměstnanci Brněnských papíren mohou počítat s odstupným, na které bude podle dřívějších informací vyčleněno 13 milionů korun.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz