Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vlivní spekulanti v USA čelí podezření, že využili Řecka ke svržení eura

Ekonomika

  10:48
NEW YORK - Americké ministerstvo spravedlnosti podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) vyšetřuje hedgeový fond známého finančníka George Sorose a další fondy kvůli jejich sázce na oslabení eura. Podezírá je, že se dohodly na společném postupu, aby snížily hodnotu společné evropské měny, již v poslední době rozkolísalo vysoké zadlužení Řecka.

Vlivní spekulanti v USA čelí podezření, že využili Řecka ke svržení eura foto: Shutterstock

Jeho názor rozkolísá trhy a ohrozí euro

Soros v minulosti opakovaně zpochybňoval budoucnost eura. Již loni uvedl, že společná evropská měna by nemusela přežít finanční krizi. Finančník maďarského původu získal mezinárodní proslulost na začátku 90. let, kdy díky sázce na pokles britské libry vydělal přes jednu miliardu dolarů.

Ministerstvo spravedlnosti podle zdrojů WSJ požádalo hedgeové fondy SAC Capital Investors, Greenlight Capital, Soros Fund Management a Paulson & Co., aby uchovaly obchodní záznamy a e-mailovou komunikaci související s eurem. Dopis se žádostí jim odeslalo 26. února. The Wall Street Journal ten den zveřejnil informace, že hedgeové fondy vsadily miliardy dolarů na oslabení eura. Jejich postup připomínal sázky proti bance Lehman Brothers a dalším problémovým firmám na vrcholu finanční krize, podotkl deník.

WSJ také minulý týden napsal, že sázky proti euru vznikly na několika setkáních zástupců investičních fondů. Jedním z nich prý byla takzvaná "ideová večeře", které se zúčastnili představitelé Sorosovy firmy, Greenlightu a SAC. Jeden obchodník zde údajně uvedl, že očekává oslabení eura až na paritu s americkým dolarem ze současných 1,36 USD.

Obrovská síla spekulantů - dokáží zničit Řecko?

Společná evropská měna od začátku prosince oslabila o deset procent. V poslední době ale někteří obchodníci snížili objem peněz vsazený na jeho další oslabování. Jedním z důvodů může být i vyšetřování amerických úřadů, uvedl The Wall Street Journal.

Podle něj je krok ministerstva spravedlnosti dokladem přísného dohledu, který si finančnictví vysloužilo po nedávných zprávách o tom, jak některé firmy pomáhaly Řecku maskovat jeho vysoký dluh a porušování pravidel eurozóny před jejími dalšími členy. Zároveň ale údajně nakupovaly cenné papíry, de facto pojistky úvěrového selhání, na nichž by v případě řeckého státního bankrotu vydělaly. Případem, ve kterém podle médií figuruje zejména banka Goldman Sachs, se zabývá i americká centrální banka Fed.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...