Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Volná místa v Česku jsou. Podmínka? Němčina

Německé a rakouské firmy mají v Česku velké problémy s hledáním zaměstnanců. Ve většině případů totiž požadují, aby uchazeč o místo uměl německy. Jenže němčinářů je málo a dál jich ubývá. Německé úřady spustily v Česku kampaň Šprechtíme.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Bartošík

2. 10. 2011 16:33
Souhlasím

Nevěřte na schovívavost, v našich extrémně levných arabeiter lagerech pracují tisíce lidí, dokumentace jen v němčině. Zdejší podnikatelská sociální kejda z nás udělala  levné montéry, kteří se musí přizpůsobit všemu. I jazyku.

0 0
možnosti

P. Kubišta

2. 10. 2011 20:39
Re: Souhlasím

Musím se usmát... Levné montéry z vás neudělala sociální kejda podnikatelská, ale kejda vládní (mám pocit, že hlavně sociální a demokratická, ale klidně se můžu plést), lákající firmy na tzv. "investiční pobídky", aby ukolíbala socialismu přivyklé zaměstnance příslibem nových pracovních míst a splnila svůj socialistický volební program.  Podnikatelská kejda normálně úspěšné kategorie si tady nemůže dovolit zaměstnávat nikoho, protože Vašich 10 tis.(ať se to dobře počítá) na pásce, znamená včetně dovolených, marodění a státních svátků tak kolem 21-22 tis. nákladů. Daně z příjmu jsou v těch dvanácti tisících málo podstatnou položkou. Až sem budete příště psát něco o podnikatelské kejdě, zkuste se poptat na sociálce, proč průměrný podnikatel nechce zaměstnávat nikoho, pokud nevyhnutelně nemusí. Snad Vám potom dojde, co Vás dohnalo do extrémně levných arbeiter lagerů.

0 0
možnosti

P. Fiala

2. 10. 2011 14:26
Konečně rozumné upozornění pro rodiče

Konečně rozumné upozornění pro rodiče jejihž děti jsou vzdělávány na technických školách. Maturita zde není důležitá, ale Němčina.

Pro inspiraci, kde všude se může vaše dcera či syn uplatnit viz firma SIEMENS s globální působností. Tlačte na ředitele škol, vyžadujte neodkladná opatření k výuce, zvláště v předposledních a posledních ročnících. Věnujte sami trochu času Němčině, paní Birkenbihel má nejlepší výukové metody, též za dob T.Bati, byly metody výuky cizích jazyků pro začínající zájemce k jejich profesní potřebě dostatečné.

0 0
možnosti

P. Kubišta

2. 10. 2011 11:18
Ale to je podivné...?

Němčina je neoblíbený jazyk - o důvodech nemá cenu se rozšiřovat, stačí promluvit německy ve Francii, zemích Beneluxu atd a hned uvidíte oblíbenost němčiny v praxi.

Navíc, kromě Německa a Rakouska je to jazyk k ničemu. Samozřejmostí je angličtina, světově mnohem užitečnější. Za ní hned španělština, ruština, časem arabština a čínština. Němci jsou zvyklí z devadesátých let, kdy jsme za marky byli schopni prodat vlastní babičku, že jim lezeme do zadku ( i jazykově, samozřejmě). Jenže ta doba je už pryč, navíc udělala své i v rámci EU vyjednaná vyjímka na "ochranu" trhu práce. Kdo chtěl a mohl, už dělá jinde s angličtinou - Irsko, USA, Holandsko, možností jsou fůry. Platové podmínky u německých firem, fungujících v Česku, jsou hluboce pod možnostmi v zahraničí (nemluvě o buzeraci a jiných okolnostech), tak proč se pro Boha učit německy a zkoušet tady dělat u Němců za třetinu nebo polovinu, když můžu dělat za sto procent jinde. A navíc se nemusím jazykově diskvalifikovat němčinou. Je zvláštní, že zrovna Němcům je krize jejich nadřazenosti neznámá, když jim doma chybí zubaři, veterináři, odborníci ve strojírenství a už ani  Turci u nich nechtějí dělat popeláře. Možná by se jim chápalo snadněji, kdyby si uvědomili, že v jiných zemích se na jejich filiálkách mluví, kromě top managementu, národním jazykem a za požadavek, aby třeba pracovník provozu mluvil německy, by je poslali někam.

0 0
možnosti

B. Berlinski

1. 10. 2011 16:20
Und ich spreche Deutsch a práci nemám

Asi mám už špatný rok výroby.

0 0
možnosti

P. Kubišta

2. 10. 2011 11:30
Re: Und ich spreche Deutsch a práci nemám

Moje zkušenost je podobná, špatný rok výroby. To asi proto, že nejste MIPS, tedy "mladý idiot plný síly", opentlený tituly jako MBA apod., jejichž faktický přínos je mnohdy záhadou i jejich nositelům. Na zkušenostech a znalostech nesejde. Roky jsem dělal v obchodu v zaměstnání i soukromém podnikání. Je mi čtyřicet dva a práci jsem sháněl přes rok. Na přímý dotaz u headhunterky jsem se dozvěděl, že na obchodního zástupce jsem příliš stár a je podezřelý můj sestup z pozice manažera, se kterým bych se eventuálně smířil. Na pozici manažera je ale překážkou to soukromé podnikání, které jaksi ukazuje na (cit:) "určitou rozpolcenost a neujasněnost cílů a prostředků". Heafhunterce bylo odhadem dvacetpět a byla typický MIPS. Takže jsem přijal místo obchodního zástupce jiné firmy za podmínek pro mne dobrých a ve smlouvě mám psáno "manažer prodeje pro tuzemsko", protože majitel firmy má mozek v hlavě a vyžaduje práci, ne MIPS a tituly.

0 0
možnosti

D. Šimáček

1. 10. 2011 14:28
no a co

mezinarodne se uziva anglictina, kdyz chteji mluvit nemecky v cizine, tak nemeli prohrat valku :)

0 0
možnosti