Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vpravo, nebo vlevo? Lidé mi píší, ať dáme na eskalátory semafor, líčí odborník na metro

Ekonomika

  5:09
PRAHA - Dopravní podnik údajně vyzývá k tomu, aby si lidé při nástupu na eskalátory v metru nestoupali jen vpravo, ale řadili se vedle sebe. Důvod? Prý přetížení jedné strany schodů. Podle Petra Vondráčka, který spravuje dopravní řízení podzemní dopravy, však jde o nesmysl. Jenže lidé ho kvůli fámě zásobují podivnými nápady. „Měli bychom třeba k eskalátorům instalovat semafory,“ líčí.

Eskalátory v pražském metru, ilustrační foto. foto: Reuters

„Vypadá to, jako bychom byli blbci a nevěděli, co s tím dělat,“ říká na úvod rozhovoru o nové „výzvě“ cestujícím v metru Vondráček, šéf služby Dopravní zařízení. Doporučení má, jak napsala některá média, nabádat cestující v Praze, aby si na jezdící schody nestoupali jen vpravo. To prý kvůli tomu, že se eskalátor přetíží na jedné straně, čímž dochází k technickým potížím.

Přetížení? Stačí servis

Podle Vondráčka jde ale o „nafouknutou věc“, kterou kdosi mylně vypustil do světa. Žádná taková výzva ani doporučení neexistuje. „Ani v našich dopravních přepravních podmínkách není nic výslovně uvedeno. V minulých letech to tak bylo, ale od toho se upustilo,“ vysvětluje. Zatím lidem na eskalátorech velí jen slušnost.

Odborník navíc zmíněné opatření považuje za nesmysl. „Na stání pouze na pravé straně samozřejmě eskalátory reagují, nicméně to řešíme servisem a různými úpravami. Například střídáme směry jízdy či přidáváme nové komponenty,“ popisuje technickou údržbu schodů Vondráček.

Pohon eskalátoru je ve stanici Náměstí Míru pod vestibulem v technické části stanice.
Řetězové propojené stupně eskalátoru cyklicky obíhají po pevné dráze.

Kde se tedy taková informace vzala? „Nevím, možná to bylo okurkovou sezónou,“ zoufá si. Kvůli údajné fámě prý pravidelně dostává různá doporučení od cestujících. „Měli bychom třeba k eskalátorům instalovat cedule ‚Stůjte vpravo‘ nebo ‚Stůjte vlevo‘, měnit směry toku cestujících nebo tam dát semafory,“ vypráví pobaveně.

Takové nápady ale označuje za zcestné. „Kdybychom měnili směry toku cestujících po dvou týdnech nebo měsících, tak by tam všichni bloudili a objevily by se ještě větší fronty,“ vysvětluje.

Střety mezi cestujícími

Důvodem, proč se dopravní podnik dříve uchyloval ke změnám, byli samotní cestující, nikoli stav eskalátoru. „Problémy se často objevují kvůli tomu, že dochází ke střetu mezi dvěma proudy cestujících. Mezi těmi, kteří stojí a těmi, kteří jdou na levé straně. Může dojít i k úrazům, což se bohužel skutečně děje,“ popisuje Vondráček, proč je stání na pravé straně někdy problematické.

Experiment v londýnském metru: Stůjte na eskalátorech vlevo a nechoďte po nich

Jak ale sám vzápětí dodává, lidé jsou už na stání vpravo zvyklí a změny by znamenaly až „moc velký zásah do svobody cestujících“.

Česko není jedinou zemí, která řeší podobný problém. List Independent například popsal londýnský experiment. V tamním metru lidé dostávali pokyny, aby se postavili na jezdících schodech buď vlevo, nebo vpravo a pak zůstali stát. Etiketa v podzemce přitom dosud velela stát vpravo a levou část nechat chodcům. Třítýdenní pokus měl zjistit, zda lze takovým postupem urychlit ve špičce pohyb na eskalátorech.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.