Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vrátíme Myšákovi duch první republiky. Slavnou cukrárnu oživí restauratér Karpíšek

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Kdysi tu z punčového dortu uždibovala Ema Destinnová a Oldřich Nový s elegancí sobě vlastní ukrajoval z rakvičky se šlehačkou. Dnes však prvorepubliková cukrárna Myšák ve Vodičkově ulici v Praze zeje prázdnotou. Přes hnědou mříž lze vidět jen prázdný pult. „Dočasně zavřeno. Připravujeme pro vás novou cukrárnu,“ hlásá cedule na dveřích.

Tomáš Karpíšek foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Provozovatel slavné cukrárny, kterým byla od roku 2008 společnost Ice Art Petra Freiwalda, informoval o uzavření prostřednictvím Facebooku: „Myšák v podobě, v jaké ho znáte, od března nefunguje. Na místě naší cukrárny se chystá otevření nové, která už není pod naší taktovkou.“

Nový majitel, kterým je od konce loňského roku skupina Koh-i-noor, prostor pronajal síti restaurací Ambiente Tomáše Karpíška.

„Chceme změnit tvář cukrárny Myšák a vrátit jí důstojnost i tradici první republiky. S Ambiente jsme již podepsali smlouvu,“ řekl LN Vlastislav Bříza, generální ředitel skupiny Koh-i-noor.

„Domluvili jsme se s renomovaným českým provozovatelem na obnovení prvorepublikové slávy kavárny Myšák,“ sdělil LN Lukáš Dušek, mluvčí skupiny Koh-i-noor. „Nejedná se o nikoho anonymního, ale o provozovatele s vysokým renomé,“ uvedl nového provozovatele, kterým je síť restaurací Ambiente Tomáše Karpíška. Pro nového provozovatele se výrobce kancelářských potřeb rozhodl kvůli jednodušší komunikaci, díky které lze jejich představu o nově pojaté cukrárně Myšák naplnit. Karpíškovo Ambiente je sítí restaurací, která vlastní podniky Lokál, řeznictví Naše maso nebo michelinskou restauraci La Degustation.

Tomáš Karpíšek
Galerie Myšák v pražské Vodičkově ulici.

Současným majitelem komerčního prostoru Myšák Gallery a­ sousedního objektu, k němuž patří i cukrárna, je od konce loňského roku skupina Koh-i-noor. Ta se věnuje výrobě kancelářských potřeb, ale i strojírenství nebo zdravotnictví. Nyní je společnost asi 70procentním vlastníkem budovy a může tak rozhodovat o celém objektu.

V interiéru společnost provede i stavební práce. „Prostor se bude muset doladit a napasovat do původního konceptu. Ačkoli se originální interiéry nezachovaly, povedlo se ve spolupráci s historiky získat dobové foto interiéru a ­v ­tomto duchu i připravovaný koncept kavárny naladit.“ Bude se jednat především o úpravu prvního patra, které bylo nepříliš zdařile zrekonstruováno v roce 2008.

Projektovou dokumentaci vlastník již má, kdy se však prostor znovu otevře, není zatím jasné. Ve vedlejším komerčním prostoru již Koh-i-noor otevřel novou reprezentační prodejnu, v níž prodává své kancelářské i výtvarné potřeby.

Dort pro Masaryka

Prozatím prázdná cukrárna má za sebou více než stoletou historii. Roku 1911 ji na adrese Vodičkova 31 otevřel František Myšák starší. Ten pekl sladkosti pro slavné osobnosti filmu i politiky. Z ­místního podniku putoval meruňkový dort k prezidentovi Tomáši G. Masarykovi, dort s růžemi zase pro Edvarda Beneše, čokoládová raketa pro tenistu Karla Koželuha. Rodina Myšáků vlastnila cukrárnu do roku 1949, kdy byla pronajata národnímu podniku Odkolek a později znárodněna.

Řemeslo po otci převzal jeho syn František Myšák mladší, který namísto v rodinné cukrárně pracoval v podniku Tatranu. Jeho cukrářské výrobky však byly pověstné. Namísto pečení tradičních zákusků, kremrolí a rolád raději experimentoval. Vytvořil například legendární karamelový pohár se smetanovou zmrzlinou či marcipánový košík s houbami, který byl v roce 1958 oceněn na světové výstavě v Bruselu. Porotce i veřejnost zaujaly především proto, že vypadaly jako čerstvě nasbírané v lese, nikoli precizně vytvořené z mandlového těsta.

Samotnou budovu přestavěl v ­letech 1922 inženýr Josef Čapek. Na projektu se tehdy pravděpodobně podíleli i slavní architekti Josef Gočár či Pavel Jandák. Vytvořili tak objekt, který si svou fasádu z červených pemrlovaných cihel zachoval dodnes. Přesto měl celý objekt i se slavnou cukrárnou namále.

Nepovedená rekonstrukce

V roce 2006 se zřítila jedna ze štítových zdí domu, přesto se dům podařilo zachránit. Uvnitř budovy toho však z Myšákovy slávy mnoho nezbylo. V přízemí se sice zachovala část původního vybavení, na prvním patře se však fatálně podepsalo znárodnění a střídání majitelů po sametové revoluci.

Vedlejší Myšák Gallery byla postavena v roce 2007 na místě částečně zříceného domu. Cukrárna, která je součástí projektu, se znovu otevřela po dvacetileté pauze roku 2008. Rekonstrukce se neobešla bez dohledu památkářů a investice několika desítek milionů. Interiér byl tehdy rekonstruován podle dochovaných fotografií. Na slavné místo se tak vracela historická podlaha, dřevěné obložení i štuky. V prvním patře se z prvorepublikového odkazu nedochovalo téměř nic. Celý prostor je tak velmi moderně a nepříliš vkusně pojatý.

Nad komerčními a kancelářskými prostory Myšák Gallery se však nachází i luxusní bydlení o­ rozloze 300 metrů čtverečních se sedmi pokoji a relaxačním centrem. S mezonetem v nejvyšším patře a štědrým výhledem na hlavní město byl v minulosti spojován lobbista Roman Janoušek či rodina bývalého státního zástupce Libora Grygárka.