11. května 2012 8:57 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Vůz ferrari poškodil stopami pneumatik čínské opevnění

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Luxusní ferrari zanechalo na čínské památce černé stopy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luxusní ferrari zanechalo na čínské památce černé stopy. | foto: Reprofoto

ŠANGHAJ Italská automobilka Ferrari se omluvila za poškození historického opevnění ve východočínském městě Nankingu, po němž se před chystanou reklamní akcí proháněl jeden z jejích vozů. Pneumatiky auta zanechaly na 600 let staré památce černé stopy.

Nahrávka sportovního vozidla skřípějícího brzdami na vrcholku zdi vyvolala rozhořčení v internetových diskusích, kritiky však mířily především proti čínským úřadům, které památku údajně k akci pronajaly. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Předváděcí akce byla zorganizována u příležitosti oslav 20 let od vstupu Ferrari na čínský automobilový trh. Kvůli nočnímu řádění řidiče krátce po vyzdvižení auta na vrcholek opevnění pomocí jeřábu byla událost zrušena.

Bez povolení?

Podle některých internetových zdrojů místní úřady památku automobilce pronajaly za zhruba 12.000 dolarů (asi 230.000 korun). Úřady v Nankingu nicméně tvrdí, že firma Ferrari neměla akci schválenou.

"Žádný podnik ani žádná osoba nesmí využívat opevnění města Nankingu ke komerčním účelům," uvedl úřad pro nankingské kulturní památky. Nanking sloužil během několika historických období jako hlavní město Číny. Bylo tomu tak i na počátku vlády dynastie Ming (1368-1644), kdy byla poškozená sekce hradeb postavena.

Poničený úsek se nachází v blízkosti takzvané Čínské brány, která sloužila v době císařství ke slavnostním obřadům a která patří k nejlépe zachovaným částem nankingského opevnění. To bylo v době svého vzniku údajně nejdelším městským opevněním na světě.

Politováníhodné, omluvila se firma

Firma Ferrari uvedla, že incident byl chybou místního obchodního zástupce. "Bohužel zaměstnanec místního obchodního zastoupení - který není zaměstnancem společnosti Ferrari - řídil auto způsobem, který je vidět na videu, a politováníhodným důsledkem jsou stopy pneumatik na této starobylé pamětihodnosti," konstatovala firma.

"Firma Ferrari se omluvila čínským úřadům a místním obyvatelům za tento přečin a za škody a slíbila ve spolupráci s místními činiteli poškozené části opravit," dodává se v prohlášení automobilky.

Vůz z limitované série

Zmíněné vozidlo, které brázdilo nankingské opevnění, je součástí speciální limitované série modelu 458 Italia, která byla připravena u příležitosti dvacetiletého oficiálního působení značky Ferrari na čínském trhu. Série zahrnuje jen 20 aut, která mají stejné vlastnosti jako běžný model Ferrari 458 Italia, ale odlišný design. Ke koupi jsou podle agentury AFP za šest milionů jüanů (18,5 milionu korun).

Incident vyvolal na internetu množství kritik od Číňanů, kteří dlouhodobě nelibě pohlížejí na luxusní vozidla prohánějící se po čínských dálnicích, protože jejich vlastnictví je povětšinou výsadou bohatých stranických a státních činitelů.

Jeden z komentátorů na webu nazval poškození památky "hrubou urážkou čínských tradic a kultury". Jak už v Číně bývá u choulostivých témat zvykem, zprávy o incidentu jsou na webu cenzurovány. V čínských mikroblozích je v tomto případě blokován výraz "Ferrari", očividně ve snaze zabránit šíření kritiky vládních úředníků, píše zpravodajský server BBC.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse