Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Výběry hotovosti 'cash back' se v českých obchodech neujaly

Ekonomika

  10:45
PRAHA - O výběr hotovosti u pokladen obchodních domů Češi zřejmě nestojí. Za bezmála tři roky, co se služba cash back poprvé objevila v Česku, se ji naučilo využívat jen zanedbatelné množství držitelů platebních karet. Dokládají to statistiky Sdružení pro bankovní karty ČR.
Kreditní karta - ilustrační foto

Kreditní karta - ilustrační foto foto: Shutterstock

Za první čtvrtletí letošního roku této možnosti využilo pouze 7210 klientů, kteří si přes cash back vybrali 7,73 milionu korun. Za stejné období přitom Češi vybrali z bankomatů více než 139 miliard.

Cash back se tak na celkovém množství hotovostních operací podílí 0,0055 procenta. Naproti tomu například ve Velké Británii tvoří tyto transakce asi tři procenta všech hotovostních výběrů z platebních karet.

Vybírá jen 80 lidí denně

Za první čtvrtletí 2009 bylo v Česku provedeno pouze 7210 transakcí cash back v objemu 7,73 milionu korun (to je asi 80 transakcí za den).

Naproti tomu za první čtvrtletí Češi provedli 39,63 milionu výběrů z bankomatů v objemu 139,16 miliardy korun (440 tisíc za den). 

Hotovostní výběry cash back se v Česku podílí na celkových hotovostních transakcích s platebními kartami pouze 0,0055 procenta 

Naproti tomu například ve Velké Británii, kde je cash back hojně využívanou službou, tvoří tyto transakce asi 3 procenta všech hotovostních výběrů z platebních karet.

Služba cash back je v Česku dostupná v závislosti na bance, která vydala platební kartu. Nabízí ji obchodní sítě Albert, Spar, Globus, čerpací stanice Čepro EuroOil a také někteří menší prodejci.

Základní pravidla služby jsou všude stejná – zákazník musí v obchodě utratit alespoň 300 korun a pak si může na pokladně vybrat hotovost do výše 1500 korun. Poplatky jsou srovnatelné s výběrem z bankomatu.

Službu cash back jako první banka v Česku spustila ČSOB, a to pouze pro své klienty v obchodní síti Ahold (listopad 2006).

Zástupci bankovních domů, které výběry na pokladnách svým klientům umožňují, takové výsledky nepovažují za neúspěch. „Službu cash back se snažíme nabídnout klientům zejména na místech, kde není na dosah pobočka ani bankomat. Stále ale bude platit, že půjde spíše o doplňkovou službu,“ řekla Kristýna Havligerová z tiskového oddělení České spořitelny.

Debakl pro banky, lákadlo pro obchodníky
Podobná slova je možné slyšet i z dalších bank. „Klienti i obchodníci si na tuto službu teprve postupně zvykají,“ uvedla také Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. O mnoho lepší to není ani u klientů ČSOB. Právě tato banka byla v Česku prvním peněžním domem, který službu cash back zavedl.

„Očekáváme ale, že zájem bude nyní růst výraznějším tempem než dříve,“ uvedl mluvčí banky Ivo Měšťánek. Banky přitom do zavedení služby investovaly nemalé částky a současný objem transakcí lze označit za debakl. O službu mají ale překvapivě zájem obchodníci.

„Týdně uzavřeme smlouvu se dvěma až třemi novými obchodníky. V současné době tuto službu nabízíme v téměř 800 provozovnách,“ upřesnila Kristýna Havligerová. Z velkých obchodních řetězců službu cash back v současné době nabízí Ahold (Albert a Albert Hyper), Spar a Globus. Vybírat hotovost je možné také u čerpacích stanic Čepro EuroOil a u řady menších obchodníků.

V případě obchodů sítě Ahold ale mohou cash back využívat pouze majitelé platebních karet vydaných ČSOB. U ostatních obchodníků mohou hotovost vedle klientů ČSOB vybírat také majitelé karet České spořitelny, Komerční banky, Raiffeisenbank a GE Money Bank.

Základní pravidla služby jsou u všech bank stejná – zákazník musí v obchodě utratit alespoň 300 korun a pak si může u pokladny vybrat hotovost do výše 1500 korun. Podle banky za tuto transakci nezaplatí nic, nebo srovnatelný poplatek jako při výběru z domácího bankomatu.