Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vymahači mají nové finty. Znásobují lidem dluhy

Ekonomika

  20:39
PRAHA - Podnikání padesátileté Květy L. zkrachovalo, žena se pokusila o sebevraždu. Týden po hospitalizaci v léčebně ji našel soudní doručovatel. Žena, otupělá uklidňujícími léky, podepsala doručení platebního rozkazu. Před šesti lety nedoplatila posledních 500 korun při zrušení pojistky. Teď po ní vymáhající firma požadovala sedm tisíc.

Osobní bankrot. foto: Shutterstock

Žena zůstala v léčebně a další tři týdny se léčila. Po návratu domů zjistila, že má exekutorem obstavený účet. Během léčení totiž nestačila proti dluhu protestovat, soud proto nařídil exekuci.

„Je to podvod v mezích zákona, obchod postavený na právní negramotnosti lidí. Pohledávky starší tří let jsou promlčené. Pokud člověk dostane platební rozkaz, musí do čtrnácti dnů podat odpor a soud vyhoví. Pokud to neudělá, soud má za to, že člověk pohledávku uznává, a nařídí její vymáhání, respektive exekuci,“ vysvětlila advokátka Alexandra Juráčková z občanského sdružení Nedejte se.

INFOGRAFIKA - Osobní bankroty v Česku

ban

Jednou z firem, které vymáhají promlčené pohledávky, je zlínská společnost WLG Invest. Od pojišťovny České spořitelny a pojišťovny Kooperativa odkoupila statisíce pohledávek, hlavně z let 2001 až 2006, ale i novějších. Prostřednictvím advokáta Petra Gallata je před dvěma roky začala vymáhat a žaloby podává i nadále.

„Zastupujeme 300 klientů žalovaných firmou WLG Invest. Ve 280 případech byly pohledávky promlčené, úspěšně jsme podali odpor a lidé nic neplatili. Každý, po kom chce WLG Invest peníze, by se měl okamžitě obrátit na právní poradnu nebo na nás. Odpor musí mít právní náležitosti a musí být podán do dvou týdnů, amatérské pokusy nelze v tak krátké době napravit,“ připomněla Juráčková.

Jinou fintou je současné vymáhání jednoho dluhu dvěma advokáty. Advokátka Ludmila Lejnarová a advokát Jan Válek se nedokážou dohodnout, kdo má právo vymáhat pohledávky odkoupené od brněnského dopravního podniku. Vyřešili to tak, že vlastní spor přenášejí na černé pasažéry a chtějí po nich peníze oba.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Kdo už platí jedné advokátní kanceláři, musí u soudu prokázat, že dluh splácí, například ověřeným výpisem z bankovního účtu. Soud by pak měl žalobu druhého advokáta zrušit.

Další metoda, související hlavně s nedokonalou českou legislativou, se týká zadlužování dětí. Podle zjištění inkasní společnosti M. B. A. Finance vzrostl během posledních dvanácti měsíců jejich podíl z půl procenta na čtyři procenta všech dlužníků. Představuje to několik tisíc lidí mladších 18 let.

„Pokud by se takto staré dítě dopustilo loupeže nebo vraždy, dle českých zákonů by nebylo trestně zodpovědné. Pokuta za černou jízdu nebo neuhrazený paušál mobilního telefonu na něj však počkají,“ říká Jana Tatýrková, mluvčí společnosti M. B. A. Finance. Zároveň připomíná, že 87 procent mladých dlužníků nebo jejich rodičů na upomínky k zaplacení dluhu nereaguje. Věřitel se i nadále pokouší dluh vymoci, a pokud nikdo z rodiny dlužníka nereaguje, dluh narůstá.

Až dítě doroste do plnoletosti, bude na něj čekat vysoký dluh a případná exekuce. Možnost, že vymáhání dluhů na dětech není etické, český právní řád odmítá. Desetiletý kluk ví, že do metra potřebuje Opencard nebo lístek, čtrnáctiletý dovede zvolit nejlepší tarif mobilního operátora.

„Soud zjišťuje, jestli právní úkon nezletilého byl svou povahou přiměřený rozumové vyspělosti dítěte. Z našich zkušeností vyplývá, že soud jednoduché právní úkony nezletilých akceptuje,“ uvedl advokát Peter Beňo.

K rostoucímu zadlužení – ke konci září domácnosti dlužily 1,176 bilionu korun a z toho zhruba 40 miliard činily dluhy po splatnosti – přispívají i vysoké odměny advokátů a exekutorů. Při dluhu do tisíce korun si advokát účtuje navíc nejméně šest tisíc korun, při dluhu do čtyř tisíc se sazba zvyšuje na 7500 korun navíc; minimum pro exekutora je 6500 korun.

„Místo drahé právní kanceláře, účtující si podle paušálu šest tisíc korun plus DPH, mohou na dopravních podnicích rutinní a primitivně jednoduché žaloby vyplňovat středoškoláci, trvá to tak deset minut,“ navrhuje Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.