Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Výpadek proudu vyřadil chlazení ve Fukušimě, únik radiace prý nehrozí

Ekonomika

  12:16
TOKIO - Výpadek proudu postihl japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, která byla poškozena před dvěma lety při mohutném zemětřesení a tsunami. V důsledku přerušení dodávek elektřiny nefunguje od pondělního večera chlazení několika nádrží s vyhořelým nukleárním palivem. Bezprostřední riziko úniku radiace podle provozovatele elektrárny prý nehrozí.

Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku. foto: ČTK

Problém s ochlazováním nádrží s vyhořelými palivovými tyčemi byl zaznamenán v blocích 1, 3 a 4. Chlazení reaktorů samých zasaženo nebylo, uvedla firma Tepco, která elektrárnu provozuje. Informoval o tom server BBC News.

"Bezprostřední nebezpečí nehrozí. Trvalo by čtyři dny, než by nádrž s nejvyšší teplotou dosáhla bezpečnostního limitu," prohlásil Keniči Tanabe, mluvčí společnosti Tepco. "Do té doby se budeme snažit dodávky elektrické energie obnovit," dodal.

Chlazení paliva

Z japonské jaderné elektrárny Fukušima opět stoupá kouř.

V nádržích se chladí použité palivo z atomových reaktorů, při čemž se uvolňuje velké množství tepla.

Kdyby delší dobu nefungovalo ochlazování, mohla by voda v nádržích začít vřít, odpařovala by se a vyhořelé palivové tyče by byly vystaveny vzduchu.

To by představovalo vážný problém a možnost úniku radiace.

Podle firmy Tepco se teplota nádrže s nejvyšší teplotou v bloku čtyři dnes ráno pohybovala kolem 30,5 stupně Celsia, přičemž bezpečnostní limit je 65 stupňů.

Tepco se stále snaží zjistit příčinu výpadku proudu, který byl zaznamenán v pondělí v 18:57 místního času (10:57 SEČ). Podle agentury AP za potíže může zřejmě rozbitá rozvodná deska, na jejíž opravě Tepco nyní pracuje.

Agentura AFP uvedla, že dodávky proudu se již částečně daří obnovit a že chladící systém v nádrži číslo 1 je již zase v provozu. Firma Tepco věří, že do dnešních 20:00 místního času (12:00 SEČ) bude fungovat chlazení i v nádržích 3 a 4.

Do středečního rána místního času by pak měla být v pořádku i takzvaná centrální nádrž, která byla podle AFP rovněž zasažena.

"V nejhorším případě máme systém, který umožňuje doplnit vodu do nádrží. Je to dvojí strategie, která nám poskytuje čas najít řešení, než se zvyšování teploty vymkne z rukou," řekl Masajuki Ono, jeden z představitelů firmy Tepco. Ono nicméně přiznal, že elektrárna je stále velmi zranitelná, protože funguje s provizorním zařízením.

Technici elektrárnu stabilizovali, ale plně odstranit následky katastrofy potrvá ještě roky, napsal server BBC News.

Ničivá vlna

Uplynuly dva roky od zemětřesení a jaderné katastrofy ve Fukušimě. Lidé si událost připomínali modlitbami i demonstracemi.

Jaderná elektrárna Fukušima byla poškozena při mohutném zemětřesení a tsunami 11. března 2011.

Otřesy půdy tehdy poničily ochlazovací systémy reaktorů, což vedlo k úniku radioaktivity. Desetitisíce lidí bydlících v okolí elektrárny byly evakuovány a doposud se do svých domovů nevrátily.

ČTĚTE:

Radiace z fukušimské elektrárny zdeformovala tři generace motýlů

Dva roky od tsunami. Lidé z Fukušimy žijí v maličkých 'krabicích'

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...