Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Výrobce tiskáren čekají horší časy. Chvatně hledají nový byznys

Ekonomika

  10:00
PRAHA - Bývaly doby, kdy byla na každém pracovním stole tiskárna. Dnes jsou zaměstnanci mrzutí, že musí pro vytištěné materiály chodit k velkému stroji přes celé patro kamsi na chodbu. Firmy se snaží šetřit a s rostoucím využíváním e-mailu nebo ukládáním dokumentů na sdílené servery se od klasického tisku pomalu odvrací.
Tiskárna (ilustrační foto)

Tiskárna (ilustrační foto) foto: Shutterstock

To s sebou nese i potřebu proměny firem, které si na tisku postavily byznys. Velká jména jako HP, Lexmark nebo Konica Minolta proto přecházejí od tiskáren na pole softwarových řešení a poradenských služeb. 

Klasický tisk zažívá s rozvojem internetu slabší časy. Do roku 2018 by celkový trh měl sice vzrůst ze současných 640 na 980 miliard dolarů, zásluhu na tom ale budou mít hlavně obalové materiály a etikety. Výrazně vzroste také podíl 3D tisku, který v objemu naroste čtyřnásobně: na 16 miliard dolarů. 

ČTĚTE TAKÉ:

Samotné tiskárny však čeká roční míra růstu jen na úrovni 0,9 procenta. Tlak společností na snižování nákladů na tisk, virtuální úložiště a přesun uživatelů k mobilním zařízením tak přináší výrobcům krušné časy. 

Hewlett-Packard plánuje letos počítače a tiskárny vydělit do samostatného podniku a držet je odděleně od podnikového hardwaru a služeb. Další obr z minulosti Xerox se ve snaze zmírnit klesající prodeje svých kopírek a tiskáren stále více zaměřuje na IT služby. A Lexmark se zbavil svého podnikání s inkoustovými tiskárnami už v roce 2013 a od té doby se stále více soustřeďuje na podnikový software. 

Právě tato firma svou současnou miliardovou akvizicí společnosti Kofax znovu upozornila na „krizi tiskáren“. Lexmark koupí Kofaxu, který poskytuje datové služby pro finanční, pojišťovací a zdravotnické společnosti, jako je například Citigroup nebo MetLife, zdvojnásobil velikost svého byznysu v podnikovém softwaru. 

„Trhu se bude i nadále dařit, projde ale zřejmou transformací. Poháněn bude řízenými tiskovými a dokumentovými řešeními, jakož i softwarovými nabídkami pro inteligentní multifunkční zařízení,“ říká Keith Kmetz z analytické společnosti IDC. 

Digitalizace a úspory

Že počet vytištěných stránek celosvětově neklesá, je podle Kmetze způsobeno několika faktory. Pomáhají tomu mimo jiné nové firmy, které ještě nestihly projít digitalizací. Dále některé legislativní povinnosti a především Čína, která spolu s dalšími asijskými zeměmi tvoří třetinu světového trhu. 

Stoupající trend naopak vykazuje množství skenovaných dokumentů a využívání dalších softwarových řešení, například cloudu. Podle odborníků však doba, kdy se přestane tisknout úplně, těžko někdy nenastane. 

Jízdenka na platební kartu. Praha vyzkouší nový prodej lístků

„Mezi zákazníky Konica Minolta vzrostl podíl skenovaných dokumentů oproti tištěným či kopírovaným čtyřikrát – z pěti na dvacet procent. Zároveň osmkrát vzrostl počet zákazníků, kteří využívají software pro práci s dokumenty,“ říká Pavel Štěpán, obchodní ředitel Konica Minolta Business Solutions Czech. 

Nové uplatnění teď bývalí vládci pracovních stolů nacházejí v oboru digitalizace dokumentů a vytěžování dat, monitoringu tisku, elektronické archivace, bezpečnosti dat nebo cloudových služeb. 

Všechny tyto oblasti se propojují v rámci řešení pro efektivní správu a řízení dokumentových procesů. Jejich využití přináší zrychlení a zjednodušení práce, zvýšení bezpečnosti a především podstatné snížení finančních nákladů, což je dodavateli řešení zmiňováno nejčastěji.

„Řízením dokumentů lze v případě správy elektronických faktur u středně velké firmy, která obdrží 10 tisíc faktur ročně, dosáhnout celkové úspory ve výši 350 až 500 tisíc korun ročně,“ vypočítává Štěpán.

Důraz na nové služby

Zmiňovaná Konica Minolta v rámci celosvětové změny strategie zřídila síť pěti inovačních center s názvem Business Innovation Centre. Primárně se přitom zaměřují právě na vývoj služeb v oblastech souvisejících se zpracováním dat, bezpečností IT systémů, fungováním virtuálních kanceláří a mobilními aplikacemi.

Součástí sítě je i nově otevřené inovační centrum v Brně, jediné svého druhu ve střední a východní Evropě. Do tří let by mělo zaměstnávat až 50 IT odborníků. 

„Inovační centrum bude mimo jiné rozvíjet a testovat nápady našich zákazníků a následně vytvářet nové IT služby, které jim v praxi ušetří čas, náklady anebo jinak zefektivní podnikání,“ uvedl generální ředitel Konica Minolta Business Solutions Czech Tomáš Bednář.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!