Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Výrobci software vyzývají firmy: Udejte svého konkurenta, polepšíte si

Ekonomika

  11:01
PRAHA - Sdružení softwarových firem Business Software Alliance (BSA) obešle začátkem října zhruba 20.000 tuzemských podniků s výzvou, aby oznámily používání nelegálního softwaru u konkurence. Míra softwarového pirátství v Česku je 38 procent.

Počítačová kriminalita foto: Shutterstock

"Reagujeme tak na značný nárůst počtu žádostí o zásah proti firmám, které užívají nelegální software. Obrací se na nás nejčastěji vedení firem, které si software poctivě kupují a cítí se nekalou hospodářskou soutěží konkurence ohroženi," uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč. Počet oznámení podle něj proti loňsku stoupl o 60 procent na několik desítek každý měsíc.

I když se podle odborníků softwarové pirátství přesouvá spíše do domácností, část firem se stále snaží snížit své náklady instalací pirátských programů. Zejména specializované společnosti, jako konstrukční kanceláře, architekti, designéři či grafici, tak mohou ročně na nákupu legálního softwaru ušetřit až statisíce korun. Dopouštějí se tím nezákonného jednání a získávají neopodstatněnou konkurenční výhodu.

Pirátsví se snižuje, vývojáři ale stále prodělávají miliardy

"Náš software je pro mnoho firem klíčovým výdělečným prostředkem, který jim umožňuje dosáhnout značných zisků. Náročný vývoj je zohledněn v ceně, kterou však mnohé firmy odmítají platit. Často se setkáváme s tím, že firma například o patnácti konstruktérech si koupí pouze tři licence a zbytek instalací softwaru provede nelegálně," uvedl obchodní manažer společnosti Autodesk Filip Hvízdal.

Podle studie analytické společnosti IDC se v Česku nelegálně užívá 38 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 3,3 miliardy korun. Za posledních čtrnáct let se podařilo v Česku snížit míru pirátství o 28 procentních bodů a patří tak mezi 30 zemí s nejnižší mírou pirátství.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...