Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vyšetřování Bémovy rady kvůli Opencard by bylo absurdní, říká exnáměstek

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Rudolf Blažek stál u počátků projektu Opencard, jako radní za něj nesl odpovědnost. Bývalý první náměstek primátora Pavla Béma považuje za absurdní možnost kriminalizovat tehdejší rozhodnutí rady. V úterý přitom poslanecká vyšetřovací komise zpochybnila dřívější vyšetřování, které „ulovilo jen malé ryby“.

Rudolf Blažek. foto: MAFRA

Politik, který měl v pražské vládě na starosti bezpečnost či informatiku, přiznává, že neslavně proslulý kartový projekt se nepovedl podle představ. Radní hlavního města tehdy podle něj nechybovali úmyslně - odkazuje se na důvěru v posudky odborníků.

Parlamentní vyšetřovací komise má však pochybnosti o tom, že policie okolnosti vzniku projektu Opencard vyšetřila důkladně. Podá proto trestní oznámení na policii a státní zástupkyni Dagmar Máchovou, která případ dozorovala.

„Nevím, z čeho komise vychází. Jestli se ptáte, zda jsem paní Máchovou ovlivňoval, tak neovlivňoval, s nikým jsem se o tom nebavil, nevím, co na to mám říct,“ reagoval Rudolf Blažek v rozhovoru pro Lidovky.cz. Někdejší vlivný náměstek za ODS se dnes věnuje advokacii.

Lidovky.cz: Poslanci z vyšetřovací komise tvrdí, že soudy zatím potrestaly jen malé ryby – tedy úředníky, kteří projekt doporučili. Nebojíte se, že se případné další vyšetřování může dotnout vás jako radních, kteří o projektu rozhodovali?Opencard jsem si nevymyslel, tak nevím, proč by se mě mělo dotýkat. Já vážně nevím, co poslanecká komise vyšetřovala. Jednou si mě na ni pozvali a neřekli mi A ani B. Sdělil jsem jim svůj názor a odešel. Od té doby jsem o jejím vyšetřování neslyšel.

Lidovky.cz: O čem jste při výslechu na komisi mluvil? Na co se vás členové ptali?

PROJEKT OPENCARD

  • Kartu Opencard si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících.
  • Projekt je spojen s řadou problematických smluv. Za prodloužení jedné z nich, na níž bylo pokračování Opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i současných radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků.
  • V kauze opencard už bylo jiných pět úředníků odsouzeno. Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.
  • Projekt dosud vyšel Prahu zhruba na 1,3 miliardy korun.

Už si to ani nepamatuju. Ptali se mě pořád dokola: kdo vymyslel Opencard, jak to probíhalo a tak dále. Dostal jsem projekt na starost v roce 2007, o rok později se mi to nelíbilo – jsem právník, ne informatik. V roce 2009 jsem zadal audit, který ukázal, že věci jsou takové, jaké jsou (zmiňovaný audit zjistil, že projekt stál tehdy už 888 milionů korun, nic nevydělal a některé služby nebyly zavedeny – pozn. red.). Tak mi městská rada Opencard odebrala, což mě upřímně řečeno tak moc nemrzelo.

Lidovky.cz: Co si myslíte o nastavení projektu? Praha k němu například nedrží klíčové licence.
Každý IT projekt v této zemi s sebou nese nějaké problémy. Nechci to zlehčovat ani bagatelizovat, ale dostali jsme studii podloženou odborníky, v níž je napsáno, jak to bude skvělé a moderní. Dodnes souhlasím s tím, že multifunkční karta není pitomý nápad. Projekt jsem podpořil, protože jsem si myslel, že to je dobře.

Lidovky.cz: Jestli tomu rozumím správně, tak říkáte, že faktickou odpovědnost nesou odborníci, na jejichž doporučení jste projekt schválili?
Musíte rozlišovat úmysl a nedbalost. Jsem přesvědčený, že nikdo z úředníků ani politiků nechtěl úmyslně poškodit město. Myslíte si, že bývalý primátor Bohuslav Svoboda chtěl v roce 2012 poškodit město smlouvou, která je podle policie nevýhodná? Určitě ne. Ale vyšel z toho, co mu kdo předložil. Chápu, že dnes je situace taková, že co odhlasujete, za to nesete kolektivní odpovědnost. Na druhou stranu co dělat, když dostanete materiál a tam je popsáno, že je projekt odborně způsobilý? Můžete s odstupem času říkat: To je nějaké podivné. Kdyby všichni věděli, jak to bude, tak by hlasovali jinak. Myšlenka projektu Opencard je dobrá, ale provedení ne úplně šťastné. To je bez diskuse. Jestli úředníky někdo nutil a přesvědčoval, tak ať to řeknou. Já jsem to rozhodně nebyl.

Lidovky.cz: Vy se opravdu nebojíte, že by se nyní mohla policie zabývat i rozhodnutím vaší rady?
Jestli bude někdo osm či devět let zpátky zkoumat rozhodnutí zastupitelstva, to považuji za absurdní. To se zeptejte státních zástupců, já fakt nevím. Kdybychom o projektu neměli pochybnosti, nezadal bych v roce 2009 forenzní audit. Nevyšel jsem z něj tehdy politicky dobře. Audit byl zároveň základem pro trestní oznámení tehdejší zastupitelky Jany Ryšlinkové. Po tomto auditu udělala Bémova rada nějaké korekce. Neříkám, že věc napravily, ale aspoň změnily některé smlouvy. Pak už se peníze neutrácely jako před auditem. Za reklamu a dopravní podnik se opravdu vydaly velké peníze. Nemyslím si tedy, že by naše rada byla nečinná. Jestli z toho někdo vyvozuje kriminální úmysl, to je na někom jiném. IT projektů je rozhodně víc než jedna Opencard. Ta se v Praze stala symbolem utrácení peněz a předmětem politického boje.

RUDOLF BLAŽEK

  • Vystudovaný právník vstoupil do ODS v roce 1991.
  • Byl prvním ředitelem městské policie v Praze.
  • Pražským zastupitelem je od roku 1994, radním pak mezi lety 1998 a 2010.
  • V době primátorování Pavla Béma byl jeho prvním náměstkem, na starosti měl mj. legislativu, bezpečnost či informatiku.
  • Mezi lety 2007 a 2009 zodpovídal za Opencard. Po nelichotivém auditu projekt převzal radní Milan Richter.
  • Zhruba rok byl náměstkem ministra obrany. Poté, co nezískal bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, z funkce v roce 2012 odstoupil.
  • Nyní se věnuje advokacii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!