Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vystoupení Řecka z eurozóny? Jen v krajním případě, zní z ECB

Ekonomika

  17:12
CERNOBBIO - Kdyby se Řecko rozhodlo vystoupit z eurozóny a přijmout za měnu opět drachmu, bylo by to nejhorší možné řešení jeho situace. Uvedl to prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet na setkání politických a ekonomických lídrů v Itálii.

Vlajky Řecka a EU foto: Shutterstock

"Vytvořili jsme euro, aby vznikl jednotný trh kvůli prosperitě a stabilitě v Evropě. Vlády států by se měly starat o svou národní schopnost konkurovat v rámci eurozóny," dodal.

Evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia dodal, že se Řecko vypořádává dobře s přísnými úspornými opatřeními, která po něm žádali ostatní členové eurozóny a Mezinárodní měnový fond. Almunia dodal, že Řecko podle informací komise zavádí opatření adekvátně. Ocenil i plány země restrukturalizovat bankovní systém.

Řecko muselo kvůli kritickému zadlužení požádat MMF a eurozónu o pomoc. Nyní dostává záchranné úvěry z tříletého balíku pomoci za 110 miliard eur.

Někteří experti ale postoj představitelů eurozóny nesdílejí. Profesor ekonomie Mnichovské univerzity Ludvíka Maxmiliána Hans-Werner Sinn označil potíže Řecka za dlouhodobé. Podle něj by byl řecký návrat k drachmě, byť bezprecedentní a s komplikovanou procedurou, nejméně špatným řešením.

Někteří experti vyzvali k devalvaci eura s tím, že je při nynějším kurzu téměř 1,3 dolaru příliš vysoko. To ale Trichet zamítl. Připomněl, že euro v roce 1999 začalo na kurzu 1,18 USD, pak se propadlo o 40 procent a v roce 2008 dosáhlo maxima kolem 1,6 USD, napsala agentura AP.

Autor: