Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vývoz z Německa se nečekaně snížil. Největší ekonomika Evropy slábla

Ekonomika

  8:46aktualizováno  10:54
BERLÍN - Vývoz z Německa se v červenci překvapivě snížil. Jeho pokles byl nejvýraznější za téměř rok. Nižší byl i dovoz a celkový přebytek zahraničního obchodu. Zpráva, kterou v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad, je dalším signálem, že největší evropská ekonomika na počátku třetího čtvrtletí slábla.

Ilustrační foto: Ekonomický růst foto: Shutterstock

Skandál Volkswagenu může být pro německou ekonomiku větší hrozba než řecká krize

„Měsíc červenec jasně nebyl dobrým měsícem pro Německo,“ řekl ekonom ING Carsten Brzeski a dodal, že překvapivě slabé údaje o obchodu zvyšují obavy o ekonomický růst. „Další ochlazení ekonomiky v příštích měsících by mělo více podpořit právě zahájenou diskusi o fiskálních stimulech,“ dodal.

Export se v červenci podle sezonně upravených údajů snížil ve srovnání s předchozím měsícem o 2,6 procenta na 97,1 miliardy eur (2,6 bilionu korun).

Ekonom Commerzbank Ralph Solveen se domnívá, že pokles vývozu odráží především faktory jako delší prázdniny v červenci. Nicméně vývoz podle něj nebude hlavním pohonem růstu německé ekonomiky v příštích měsících, protože globální ekonomický růst stagnuje a efekt slabšího eura se vytrácí.

V červnu naopak o 0,2 procenta vzrostl. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekali růst o 0,25 procenta.

Hodnota zboží a služeb dovezených do země klesla meziměsíčně o 0,7 procenta na 77,7 miliardy eur. Analytici čekali růst o 0,8 procenta, v červnu se dovoz zvýšil o 1,1 procenta.

Překvapivý pokles vývozu snížil přebytek zahraničního obchodu na 19,4 miliardy eur z červnových 21,4 miliardy eur. Loni v červenci přebytek činil 22,1 miliardy eur. Analytici počítali s růstem přebytku na 22 miliard eur.

Nejvíce klesla poptávka po německém zboží v zemích mimo EU. Vývoz do tzv. třetích zemí, kam patří Čína, Rusko, Japonsko a USA, se propadl o 13,8 procenta. Vývoz do zemí EU mimo eurozónu, kam spadá Británie, klesl o 8,8 procenta.

Vláda očekává, že hlavním pohonem ekonomického růstu v letošním roce bude domácí poptávka. Hrubý domácí produkt se má letos zvýšit o 1,7 procenta a příští rok tempo růstu zpomalit na 1,5 procenta.

Autor: