Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Z Bratislavy do Vídně za pár minut. Na Slovensku by mohla vzniknout ‚potrubní pošta‘ pro lidi

Ekonomika

  17:11
Letecká doprava je proti němu šnek a rychlovlaky se s ním ani nemohou srovnávat. Supermoderní cestování pomocí hyperloopu by jednou mohlo dorazit na Slovensko. Cesta touto „potrubní poštou pro lidi“ by pak z Bratislavy do Vídně trvala jen pár minut.

Nákres hyporloopu. foto: youtube.comReprofoto

Funguje podobně jako potrubní pošta, v obří kapsli jsou ale místo zásilky lidé, kteří se řítí obrovskou rychlostí do cíle. Hyperloop by mohl znamenat revoluci v dopravě, kapsle by se totiž řítila rychlostí až 1200 km/h. Cesta z Prahy do Brna či z Bratislavy do Vídně by se tak počítala maximálně na desítky minut.

Jak funguje hyperloop?

Kapsle s cestujícími se pohybuje po vzduchovém polštáři a pomocí magnetického lineárního urychlovače v úzké „rouře“. Díky tomu dosahuje neuvěřitelné rychlosti. Mluví se až o 1200 Km/h.

Na světě zatím nestojí žádná trať, která by komerčně vozila cestující tímto způsobem. V budoucnu by ale jedna z prvních mohla vyrůst trochu nečekaně v sousedním Slovensku. Bratislava totiž nedávno zažila výjimečnou návštěvu od Dirka Ahlborna - šéfa firmy Hyperloop Transportation Technologies. Ten se setkal nejenom s mladými podnikateli, ale také se zástupci několika tamních ministerstev.

Z jednání vyplynulo, že by první hyperloopová trať mohla stát mezi Bratislavou a Vídní. „Bylo podepsáno memorandum o porozumění, které zveřejníme, a které bude předběžným rámcovým dokumentem,“ uvedla pro deník Sme mluvčí ministerstva hospodářství Miriam Žiaková. Memorandum je však nezávazné. Zatím by měla vzniknout analýza, která by měla zmapovat možnou realizaci.

Jen za půlku

Výstavbu by pak Hyperloop Transportation Technologies mohla hradit spolu se slovenskou státní pokladnou půl na půl.

S vizí revoluční dopravy přišel v roce 2013 šéf firem SpaceX a Tesla Elon Musk. Po představení konceptu se ale nechal slyšet, že nemá na realizaci momentálně čas ani peníze. Našly se však společnosti, které se nebály jít jeho snu naproti. Jednou z nich je právě Hyperloop Technologies. Ta tvrdí, že je v nasazení technologie do praxe nejdále a mohla by začít prototyp testovat už v roce 2016.

Hyperloop ve střední Evropě by se podle plánů měl brzy rozšiřovat. Podobná technologie by podle slovenského ministerstva hospodářství Vazila Hudáka pomohla zintenzivnit zahraniční spolupráci po Evropě.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...