Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Farmáři: Zákaz používání tří pesticidů nám zkomplikuje život

Ekonomika

  10:48
PRAHA - Čeští zemědělci nesmí od neděle po dva roky používat tři druhy pesticidů ze skupiny neonikotinoidů. O zákazu rozhodla na jaře Evropská komise kvůli ochraně zdraví včel. Podle tuzemských agrárních organizací bylo rozhodnutí komise neuvážené, protože zkomplikuje zemědělcům život, může jim zvýšit výrobní náklady a vést k užívání starších, přírodě škodlivějších látek.
Farmář. Ilustrační foto

Farmář. Ilustrační foto foto: Shutterstock

"Zemědělci si jsou velmi dobře vědomi významu včel a dalších hmyzích opylovačů, vždyť významná část jejich úrody závisí právě na jejich existenci. Nikdo by tedy neměl zemědělce obviňovat z nezájmu o jejich ochranu," řekl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

"Přesto jsme však přesvědčeni, že rozhodnutí zakázat používání těchto látek nebylo důkladně zváženo včetně všech důsledků," dodal s tím, že stejný názor zastává také hlavní evropská zemědělská organizace Copa-Cogeca, která upozorňuje, že krok nebyl plně vědecky odůvodněný.

Experti se nedokázali shodnout

Podle Zemědělského svazu komise o zákazu direktivně rozhodla poté, co se experti jednotlivých členských zemí nedokázali na vlivu přípravků shodnout. Komise měla nejdříve opravdu pečlivě prozkoumat dopady látek na včely a až teprve potom vydat rozhodnutí, podobně to prý plánují v USA. Evropští politici reagují spíše na veřejné mínění než na vědecká fakta.

ČTĚTE VÍCE:

"Rozhodnutí zkomplikuje život mnoha subjektů v zemědělství, hlavně pak zemědělcům v teplých záhřevných půdách, kde je nemožné nemožné používat silná a dlouhodobě působící mořidla," uvedl Jiří Felčárek z Agrární komory. Ode dneška zakázané pesticidy se používají k moření osiva kukuřice, slunečnice a řepky. Mají tyto plodiny chránit před hmyzími škůdci a omezovat tak ztráty úrody.

Podle Miloslava Peroutky upozorňovali na škodlivý vliv neonikotinoidů na včelstva především francouzští včelaři. Zejména u rostlin z krátkou vegetační dobou jako je slunečnice, se prý dostávají do nektaru a následně působí u včel dezorientaci a následné ztráty. "Ta včela zkrátka se v přírodě ztratí, nepamatuje si cestu domů," podotkl Peroutka. V Česku se podle něj látky užívaly především u řepky s dlouhou vegetací, proto tuzemští včelaři nemohou negativní působení látek na včelstva potvrdit.

Hrozí růst dovozů ze třetích zemí

Na zákaz mohou zemědělci podle svazu reagovat pouze dvěma způsoby. Buď se smíří s nižší úrodou a šířením některých škůdců, což negativně ovlivní jejich ekonomiku, nebo se vrátí k používání starších insekticidů, které jsou ekologicky méně šetrné. Hrozí také růst dovozů ze třetích zemí, kde látky povolené zůstávají.

Při dubnovém hlasování 15 zemí hlasovalo pro zákaz takzvaných neonikotinoidů. Čtyři země se zdržely, Česká republika a dalších sedm zemí bylo proti. Tyto pesticidy se používají ve stovce zemí světa, včetně ČR. Komise navrhla zákaz těchto insekticidů již v lednu. Vědci z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) předtím došli k závěru, že tyto insekticidy škodí včelstvům. Výrobci pesticidů a někteří další vědci však tvrdí, že nebyla prokázána vazba mezi rychle ubývajícími včelstvy v Evropě v posledních letech a zmíněnými chemikáliemi.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...