Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zaorálek jede do Pekingu napravit vztahy s Čínou. Tibet bude tabu

Evropa

  16:21
PRAHA - Vláda chce zlepšit vztahy s Čínou, vidí v nich šanci pro české hospodářství, nebude proto kritizoval Čínu kvůli okupaci Tibetu. Kabinet schválil pracovní cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do Pekingu, má zájem také o čínské investice v Česku. Kvůli snaze o zlepšení vztahů se Praha nebude vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a nemůže uznat tibetskou exilovou vládu.

Rusko "plíživě okupovalo" Krym, prohlásil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. foto: ČTK

Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko chce podle premiéra dohnat skluz oproti jiným zemím EU, který ve vztazích s Čínou v minulosti nabralo. Chce se proto řídit společným unijním přístupem k Pekingu. "Tato společná evropská politika vůči Číně mimo jiné zahrnuje akceptování politiky jedné Číny, otázky neoddělitelnosti Tibetu a podle Charty OSN také princip nevměšování se do vnitřních záležitostí Číny," řekl Sobotka.

Čínskou politiku podporuje i Obama

V rámci politiky jednotné Číny Peking odsuzuje separatistické tendence některých svých částí. Oficiální politiku čínských představitelů podpořil v roce 2009 i současný americký prezident Barack Obama. "A také platí, že jestliže Česká republika dlouhodobě respektuje územní celistvost Číny, logicky nemůžeme uznávat tibetskou exilovou vládu," řekl dnes Sobotka.

Čínská armáda vtrhla na území nezávislého Tibetu v říjnu 1950. Po povstání 10. března 1959 tam byl nastolen systém vojenských kontrolních výborů. Od roku 1965 je Tibet čínskou autonomní oblastí.

ČTĚTE VÍCE:

Zaorálek do Pekingu odletí v neděli, v Číně bude zhruba do poloviny příštího týdne. Jeho cesta má otevřít dveře podobným cestám dalších českých politiků, včetně prezidenta Miloše Zemana. "Na té cestě je zajímavý fakt, že se poprvé po 15 letech uskutečňuje oficiální cesta ministra zahraničí do Číny," řekl Sobotka. Podle něj mají významné evropské země, jako Německo, Francie a Velká Británie, strategické smlouvy s Pekingem. Česko tak musí diplomatický handicap dohnat, řekl premiér.

Nový trh pro český export

"Jsme exportně orientovaná ekonomika. Jsme země, která závisí na vývozu našeho zboží a služeb. A je strašně důležité, abychom byli schopni pro náš export a pro naše produkty zajišťovat další nové trhy," řekl novinářům Sobotka.

Ministr zahraničí svou cestu označuje za přelomovou. Vztahy obou zemí podle něj byly zmražené a neexistovaly pořádné politické kontakty. Vládu v Pekingu přitom nelze ignorovat, neboť Čína bude do 15 let zemí s největším HDP na světě, řekl Zaorálek. Česko má zájem o podporu exportu, spolupráci v leteckém průmyslu, energetice nebo zemědělství. Tématem jednání Zaorálka s čínskými politiky budou také investice východní ekonomiky v České republice.

Peking by také v ČR mohl postavit moderní technologický park, uvedl Zaorálek. Podle něj má Čína v hledáčku Moravskoslezský kraj, zejména kvůli počtu lidí, kteří zde nemají práci. Zaorálek uvedl, že centrum nemá být pouhou montovnou, ale má umožnit výrobu složitějších technologií.

Podle šéfa hradní diplomacie Hynka Kmoníčka je možné, že se ještě letos vypraví do Číny prezident Zeman. Hlava státu na konci roku zamíří buď do Moskvy, nebo právě do Pekingu, řekl Kmoníček nedávno.

Autoři: ,