Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ZÁPISNÍK ZE SILICON VALLEY: O psí boudě za milion dolarů

Ekonomika

  11:53
Palo Alto - Kolébka technologického světa je jedním z nejdražších míst na světě. Podnikatelé i investoři ale odmítají, že by se v Silicon Valley nafukovala bublina.

Domek v jehož garáži vznikl první startup v Silicon Valley, společnost HP. foto: Jan Klesla, Lidové noviny

Nekonečné typicky americké předměstí jednopatrových domků se zahrádkami pokrývá prakticky celý poloostrov jižně od San Francisca. Městečka jako Palo Alto, Menlo Park nebo Cupertino už dávno vzájemně prorostla do jednolité zástavby. Jejich centra tvoří zpravidla jen pár poklidných ulic s obchody, kavárnami a restauracemi.

Kdo by čekal slavné Křemíkové údolí jako metropoli z budoucnosti podobnou Tokiu, bude asi zklamán. Sídla firem Google, Facebook, Apple nebo Tesla jsou stále jen obyčejné dvou- či třípatrové kancelářské budovy, zajímavé jen cedulí u vchodu.

Fronty na toalety z minulého století

Největší jména sice už léta plánují futuristická sídla, dodnes ale skupují další a další okolní budovy méně úspěšných konkurentů. Často tak jejich „kampusy“ sestávají ze staveb desítky let starých a často ne úplně dimenzovaných na dnešní provoz. „Nejhorší jsou ty věčné fronty na záchod,“ směje se jeden z vývojářů z firmy, kde jsou pověstné ledničky plné jídla zdarma, posilovny i hudební místnosti pro odpočinek normou.

V nenápadném domě na University Avenue číslo 165 měl první kanceláře Google.

Ospalé domečky prostě na první pohled vůbec ničím nenaznačují, že tady tepe srdce digitální revoluce. „Akorát tady i psí bouda stojí milion dolarů,“ popisuje vývojář se zvučným zaměstnavatelem na vizitce, proč si ani on nemůže dovolit bydlet přímo ve „Valley“, ale dojíždí každý den více než hodinu autem do práce v místní kolabující dopravě.

Nájmy v oblasti šplhají díky přílivu peněz v posledních pěti letech do astronomických výšin. Dobře dostupný byt, ani ne moc velký, v srdci údolí, ale v klidné lokalitě se zahradou pak může měsíčně vyjít prý i na 30 tisíc dolarů. To je skoro tři čtvrtě milionu korun činže.

Žádná bublina

Že by ale celé Silicon Valley byla jenom nafukující se bublina, odmítají svorně inženýři i investoři. „To posloucháme už 35 let a ceny pořád rostou a rostou,“ říká profesor Tim Chou, bývalý vysoký manažer Dellu, dnes investor a vyučující na místní Stanfordově univerzitě.

Stanfordova univerzita se chlubí unikátní sbírkou soch Augusta Rodina.

„To, co vidíme, je transformace informační ekonomiky v tradiční typ,“ vysvětluje Rami Branitzky, šéf jednoho z hlavních investičních fondů Sapphire Ventures. „Samozřejmě může dojít k výkyvům celé globální ekonomiky, ale to je normální cyklus. Ve Valley žádná bublina není,“ dodává.

Další často diskutovaný problém je pak diverzita, tedy převaha mužů nad ženami a mladých nad starými. „Lepší se to, mimochodem nejoblíbenější obor mezi studentkami jsou letos na Stanfordově univerzitě počítačové vědy,“ říká Chou.

Autor: