1. července 2008 12:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zastavili vlaky, teď mohou platit miliony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 71Diskuse

PRAHA České dráhy vyčíslily škody, které způsobila nedávná stávka strojvedoucích, na osm milionů korun. Strojvedoucí zastavili 24. června na 75 minut vlaky na protest proti vládní důchodové reformě. "Jednou z možností, které nyní zvažujeme, je, že budeme uhrazení škod žádat po Federaci strojvůdců," řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Suma zahrnuje náklady na náhradní autobusovou dopravu a změny v provozu lokomotiv a vagonů. Informuje o tom zvláštní vydání drážního listu Železničář.

Definitivní rozhodnutí učiní vedení drah v brzké době. Drtivou většinu škod, celkem 7,7 milionu korun, způsobila stávka v osobní dopravě. Nákladní dceřiná společnost ČD Cargo přišla o 250.000 korun. Jak upozorňuje list, celkové škody mohou být ještě vyšší, neboť uvedené částky nezahrnují ušlé tržby a "další finanční prostředky, spojené s obnovením důvěry cestujících".

Stávka se v osobní dopravě dotkla celkem 935 vlaků, z toho 655 vůbec nevyjelo a zbylých 280 nabralo zpoždění v celkové délce 8072 minut. Zpoždění nabíraly především regionální vlaky. V nákladní dopravě se zpozdilo celkem 107 vlaků a dva byly zcela zrušeny.

K výstražné hodinové stávce, kterou vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů proti vládním reformám, se Federace strojvůdců připojila jako jediná z osmi odborových organizací na železnici. Zatímco vedení drah protest ostře kritizovalo, strojvůdci jej považují za legitimní vyjádření názoru v demokratické společnosti.

Ostatní železničářské organizace přistoupily na dohodu s vedením drah i ministerstva dopravy, které slibuje zmírnění dopadů reformy na sociální situaci drážních zaměstnanců. Odboráři tak případnou stávku odložili minimálně do konce září.

Lidovky.cz
  • 71Diskuse