Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zdědíš dům, ale dostuduj! Podívejte se na nové podmínky dědictví

Ekonomika

  13:48
PRAHA - Dědictví? Ano, ale něco za něco. Právě taková věta začne platit už od ledna. Nový občanský zákoník totiž umožní dědicům nadiktovat podmínky. Ty budou splněny, nebo se s dědictvím musí dotyčný rozloučit.
Dědictví – ilustrační foto.

Dědictví – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Dosud sice platilo, že do závěti si každý mohl napsat, kolik podmínek chtěl, dědici je ale nemuseli nikdy dodržet, protože platilo, že „podmínky připojené k závěti nemají právní následky“. Od ledna ale bude všechno jinak. Nová právní norma totiž zavádí takzvané dědictví s podmínkou.

Dědit tak bude moci například jen vnuk, který dostuduje školu, nebo dcera, která se postará o oblíbeného domácího mazlíčka. A pokud přání zesnulého nesplní, s dědictvím se mohou rozloučit.

Občanský zákoník a změny v dědiictví.

Podmínky ale nesmějí zasahovat do záležitostí osobní povahy toho, kdo bude dědit. Dále platí, že podmínky nesmějí být jen svévolí toho, kdo je klade, a nesmějí dědice zjevně šikanovat. To znamená, že podmínkou nebude smět být třeba sňatek nebo rozvod nebo třeba příkaz zúčastnit se nějaké soutěže či postarat se o smečku psů zakoupenou těsně před smrtí.

To, jestli jsou podmínky oprávněné, bude v případě problému rozhodovat soud, stejně jako skutečnost, jestli nejsou pro dědice šikanózní. Další novinkou je dědictví dluhů. Dosud platilo jasné pravidlo – dluhy se dědily jen do výše nabytého dědictví.

Znamená to, že pokud někdo zdědil byt za 200 tisíc korun a milionové dluhy, musel splatit pouze těch 200 tisíc korun. Druhou možností bylo dědictví i s dluhy odmítnout. Od ledna sice budou dědicové moci dluh a s ním i dědictví odmítnout, pokud ale budou chtít dědit, musejí zaplatit dluhy v plné výši.

Méně pro děti

Nový zákoník navíc rozšiřuje okruh těch, kteří mohou dědit. Dosud dědictví připadlo jen dětem, manželovi či manželce, vnukům a rodičům. Podle nové právní úpravy ale budou nově moci dědit i prarodiče a sestřenice či bratranci.

Zároveň ale od ledna platí, že dědicové, které nelze ze zákona opomenout, tedy děti, dostanou méně než dosud. Teď totiž platí, že ať je v závěti uvedeno cokoliv, nezletilý potomek musí dostat minimálně tolik, kolik by dostal, pokud by závěť neexistovala a dědilo by se ze zákona.

Dospělý potomek má nárok na minimálně polovinu majetku, který by dostal, kdyby závěť neexistovala. Podle nového kodexu ale budou nezletilým potomkům nově náležet tři čtvrtiny podílu a dospělí potomci budou mít nárok jen na čtvrtinu dědictví.

ČTĚTE TAKÉ:

Snazší to bude mít i ten, kdo bude chtít své potomky vydědit. To dosud šlo pouze v případě, že dědic vedl nezřízený život, neprojevoval o příbuzného dlouhodobě zájem, neposkytl příbuznému pomoc ve stáří nebo byl odsouzen k trestu odnětí svobody.

Nově bude možné vydědit i zadlužené potomky nebo ty, kteří si počínají marnotratně.
Další novinkou je možnost odmítnutí dědictví předem. Vedle závěti pak bude fungovat i takzvaná dědická smlouva. Tu mohou obě strany uzavřít už za života a na rozdíl od závěti nepůjde jednostranně vypovědět.