Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Zemědělce čeká zlomový rok, potřebují vidět světlo na konci tunelu,‘ říká Toman

Ekonomika

  14:40
BRNO - Letošní rok bude pro mnohé zemědělské podniky zlomový, uvedl na sněmu Agrární komory ČR její prezident Miroslav Toman. Vážná je podle něj situace zejména v produkci mléka a vepřového masa.

Miroslav Toman foto: © ČTKČeská pozice

Zemědělci se potýkají s dopady ruských sankcí i ostrou konkurencí ze zahraničí, loňský rok mnozí proto hodnotí negativně. Právě kvůli dovozu uvažují velké podniky o rušení chovu prasat.

Zemědělci podle Tomana potřebují vidět „světlo na konci tunelu“. Žádají vládu a ministerstvo zemědělství o řadu podpůrných opatření. „Nelze donekonečna žít v přesvědčení, že jednou bude lépe,“ uvedl prezident komory.

Ministr Jurečka o výrobě vepřového: Nepamatuji si na tak velkou krizi

Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) z připravovaných podpůrných kroků jmenoval například nový dotační titul na kvalitu mléka a životní podmínky dojnic v objemu 850 milionů korun ročně a také rozšíření úvěrových možností u Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

„Příští týden by měla vláda projednat návrh na změnu zákona o spotřební dani, kde by se měla projevit zelená nafta pro živočišnou výrobu, je to zhruba částka 385 milionů korun, která by měla zůstat u českých zemědělců,“ uvedl Jurečka.

Trend zvyšování rostlinné produkce

Podle usnesení sněmu zemědělců se loni podnikatelský důchod meziročně snížil o 27 procent. Pokračuje nepříznivý, více než desetiletý trend zvyšování podílu rostlinné produkce nad živočišnou. Snižuje se sice záporné saldo agrárního zahraničního obchodu, zůstávají však vysoké dovozy vepřového masa, vajec, sýrů, ovoce a zeleniny. Dovážejí se zejména zpracované produkty, naopak převažuje vývoz prvotních surovin.

Řešit sucho jsme měli už čtvrt století, říká Jurečka

Podle Agrární komory by měla vláda zvážit snížení daně z přidané hodnoty u potravin na deset procent. Ministr pak má prosazovat koncepční řešení v odvětví mléka a vepřového masa na evropské úrovni. U mléka jde především o zvýšení intervenčních cen, v obou sektorech pak zemědělci požadují zavedení exportních dotací.

Agrární komora také vyzvala ministra, aby na evropské úrovni prosadil zařazení prasat mezi takzvané citlivé komodity. Na národní úrovni pak má ministr zastavit propad soběstačnosti v této komoditě.

„Samozřejmě budeme i nadále tlačit na maximální možnou podporu živočišné výroby a speciálních komodit z národních zdrojů a hlavně budeme chtít, aby se veškeré programy urychlily, protože kdo rychle dává, dvakrát dává,“ uvedl Toman.

Autor: