Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co bude se zaměstnanci vepřína v Letech? Odbory pro ně chtějí 24měsíční odstupné

Ekonomika

  11:50
LETY - Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy žádá pro zaměstnance vepřína v Letech odstupné ve výši dvouletého platu, pokud by vepřín vykoupil stát. Podle něj musí být finanční kompenzace pro pracovníky v Letech součástí smlouvy o prodeji areálu.

Jan Čech na valné hromadě řekl, že vedení AGPI ministrům řeklo, jakou má představu o ceně. Vláda má podle Čecha dva posudky, jakou cenu areál má, AGPI si nechalo zpracovat studii, kolik peněz by stálo postavit nový areál vepřína. foto:  Michal Šula, MAFRA

Valná hromada zemědělské společnosti AGPI v pondělí vyslovila souhlas s převodem areálu vepřína v Letech u památníku romského holokaustu na stát. Částku, kterou by stát měl za něj zaplatit, firma neuvedla.

Místopředseda představenstva firmy Jan Čech v úterý řekl, že v podniku v Letech žádné odbory nefungují. „Máme tam devět přímých zaměstnanců a další osoby se na výrobě nějakým způsobem rovněž podílejí,“ uvedl Čech.

ČTĚTE TAKÉ:

Doplnil, že o žádných požadavcích pracovníků v Letech na finanční kompenzaci neví. „Navíc se tu bavíme o něčem, co ještě není definitivní. Vepřín v Letech stále není prodaný,“ uvedl.

„Žádáme premiéra Bohuslava Sobotku, aby před uzavřením smlouvy (o prodeji vepřína) proběhlo jednání, které vyřeší všechny sporné a právní záležitosti zaměstnanců,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek.

Vepřín v Letech, který stojí na místě bývalého pracovního a následně cikánského tábora, se stavěl za komunismu od roku 1972. V první etapě vzniklo deset hal, v druhé tři haly. V letech 2013 až 2015 dala firma do poloviny hal nové technologie. Areál je na ploše o rozloze 7,1 hektaru, kde je ve třinácti halách třináct tisíc prasat. Firma by podnik převedla na stát bez zvířat a zaměstnanců.

Jan Čech na valné hromadě řekl, že vedení AGPI ministrům řeklo, jakou má...
Vepřín v Letech.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení bylo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu byly v obou místech zřízeny cikánské tábory.

Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Česko za vepřín na pietním místě sklízí léta kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí. K odstranění farmy vyzval i Evropský parlament.

Autor: